Jubilejního 3000. dárce a největší skupinu, která v letošním roce společně darovala krev, přivítali v těchto dnech na hematologicko-transfuzním oddělení Vsetínské nemocnice. Řada nejrůznějších akcí přilákala letos na oddělení více dárců a prvodárců.

Dárce s pořadovým číslem 3000 se stal pedagog vsetínského gymnázia Mgr. Vladislav Válek. Sám daroval krev již po třiadvacáté, letos byl vyznamenán stříbrnou plaketou prof. MUDr. Jana Janského, která je udělována za dvacet bezpříspěvkových odběrů krve. Krev daruje od třiceti let, na hematologicko-transfuzní oddělení Vsetínské nemocnice přišel s kamarády a spolu darují dodnes. „Je to pro nás společenská záležitost, potkáme se, popovídáme si. Sestřičky se o nás bezvadně starají, je to tu prostě fajn,” vysvětlil s úsměvem.

Průmyslovka chodí darovat krev tradičně před Vánoci, tentokrát jich přišlo pětatřicet, třicet tři studentů a dva pedagogové. „Obejdeme třídy, nikoho nenutíme, nepřemlouváme. Na naší škole je dárcovství již tradice, studenti se aktivně zapojují, pokračují následně i samostatně, v menších skupinách,” uvedl Mgr. Zdeněk Drga, který přišel ke svému 39. odběru. Jeho kolega Mgr. Karel Stančík již ke čtyřicátému. Právě za čtyřicet bezpříspěvkových odběrů krve náleží dárci zlatá plaketa profesora MUDr. Jana Janského.

I díky společnému dárcovství a řadě připravených akcí přišlo na vsetínské hematologicko-transfuzní oddělení Vsetínské nemocnice ještě více dárců než v minulém roce. Za celý loňský rok bylo 2.931 odběrů, počítadlo se tedy zastavilo těsně před hranicí tří tisíc. Letos zdravotníci přivítali 3000. dárce již v listopadu a ještě zhruba další dvě stovky přibudou. „Čekají nás ještě dva odběrové dny pro dárce krve, na oba je již přihlášen velký počet zájemců,“ komentovala Mgr. Jana Čandová z hematologicko-transfuzního oddělení Vsetínské nemocnice. Poslední letošní odběr se uskuteční 11. prosince, pokračovat se pak bude opět 8. ledna 2020. Zájemci se mohou na termíny přihlašovat na známém telefonním čísle 571 818 605.

Zdravotníci uvítají i další organizace, které by chtěly akce podpořit, zapojit se do společného darování. V letošním roce se ve Vsetíně společně darovala krev například s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou ČR, MP Krásno, Českým červeným křížem, Pekařstvím Střelná, Masarykovou veřejnou knihovnou a dalšími. Dárci mohli díky Resortu Valachy relaxovat ve Wellness Horal ve Velkých Karlovicích (akce Daruj krev a relaxuj). V listopadu se do projektu zapojili i cyklisté: k dárcovství vyzvala Vrchařská koruna Valašska a krev přišly darovat bezmála dvě desítky příznivců VKV.

„Všem, kteří dárcovství podporují, chodí pravidelně darovat, patří velké poděkování. Společně se setkáváme na předávání ocenění Českého červeného kříže i na našem hematologicko-transfuzním oddělení, ale ráda bych jim ještě jednou poděkovala v čase předvánočním, popřála klidný a pohodový Advent a hodně energie v roce budoucím,“ uvedla primářka hematologicko-transfuzního oddělení MUDr. Jana Pelková.